Odborný garant webu:

MUDr. Leopold Rotter, Ph.D. MUDr. Leopold Rotter
- gynekolog
- vedoucí lékař COP
- nositel funkční licence F07 (kolposkopická expertíza)
Co Vás nejvíce zajímá?
Více o HPV infekci (typy HPV, co tyto viry způsobují, jejich výskyt v populaci ...)

Všechny informace o HPV najdete zde »

Více o očkování proti rakovině děložního čípku

Všechny informace o očkování proti rakovině naleznete zde »

Co je onkologická cytologie, proč je tak důležitá, co nám říkají výsledky z cytologie ...

Všechny informace o OC najdete zde »


Očkování proti rakovině čípku děložníhoNa vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy lidských papillomavirů (HPV), zejména typy 16 a 18. Tyto viry jsou přenášeny pohlavním stykem. (Infekce lidskými papillomaviry často probíhá zcela bezpříznakově, proto mnoho lidí, kteří jsou přenašeči HPV o svém nosičství vůbec nevědí.)

Princip očkování proti rakovině děložního čípku spočívá v navození tvorby protilátek proti rizikovým typům lidských papillomavirů. Očkování nechrání před všemi typy papillomavirů, ale navozuje tvorbu protilátek proti těm typům HPV, jejichž souvislost s rozvojem rakoviny děložního čípku je prokázána v největším procentu případů, tj. proti typům 16 a 18. • Po očkování dojde k rozvoji obranyschopnosti proti konkrétním typům viru obsaženým ve vakcíně.
 • Vakcíny obsahují pouze obaly virů (tj vakcínou se není možno nakazit)
 • Aktuálně používané vakcíny působí na hlavní rakovinotvorné typy HPV – HPV 16 a HPV 18 (jsou příčinou asi 70 % rakoviny děložního hrdla).
 • Vakcíny mají navíc tzv. zkříženou ochranu proti dalším typům HPV – nejvyšší je prokázána proti HPV 31 a HPV 45.
 • Mohou souhrnem zabránit asi 80 % všech případů rakoviny děložního hrdla.
 • Snižují i riziko rozvoje rakoviny pochvy a zevních rodidel a rozvoj všech stupňů předrakovinových změn děložního hrdla.
 • Vakcíny jsou velmi bezpečné a rizika jejich podání jsou minimální.
 • Očkování provádějí praktičtí lékaři pro děti a dorost a gynekologové.
 • Injekce se aplikuje do ramenního svalu.
 • Nejlepších výsledků a nejvyšší spolehlivosti je dosaženo u žen a dívek, které se ještě s HPV infekcí nesetkaly (před prvním stykem).
 • Očkování má smysl i po zahájení sexuálního života, existují důkazy, že je prospěšné pro ženy do 45 let.
 • Každá očkovaná žena má snížené riziko vzniku rakoviny děložního hrdla, přesto se u ní rakovina může objevit (protože vakcína nechrání proti všem rizikovým typům HPV).
 • Dále je nutné docházet na pravidelné gynekologické preventivní kontroly.Rakovina děložního čípku je po rakovině prsu celosvětově druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u dívek a žen. Každé dvě minuty na ni na celém světě zemře jedna žena. Toto onemocnění mají na svědomí tzv. lidské papillomaviry neboli HPV viry, které se přenáší pohlavním stykem, ale i nekoitálními sexuálními praktikami. Nejspolehlivějším způsobem prevence před touto nemocí je kombinace pravidelných gynekologických prohlídek a očkování některou z dostupných vakcín.

V České republice žije s diagnózou rakovina děložního čípku okolo 16 000 žen, 1 000 žen každým rokem onemocní a 400 žen každoročně na tuto nemoc umírá. Onemocnění postihuje i velmi mladé ženy.


Jak se nakazím HPV viry?

Rakovinu děložního čípku způsobují lidské papillomaviry, neboli HPV viry. HPV virů existuje více než 100 typů, jako nejrizikovější se však ukázaly HPV typy 16 a 18. HPV se přenáší sexuálním kontaktem, a to nejen pohlavním stykem, ale také nekoitálními praktikami, tedy kontaktem s kůží nakaženého partnera v genitální oblasti. Před přenosem těchto virů neposkytuje 100% ochranu ani kondom.


Jak se před rakovinou děložního čípku účinně chránit?

Nejúčinnější ochranu proti rakovině děložního čípku představuje kombinace pravidelných gynekologických prohlídek, jejichž součástí je cytologické vyšetření, a očkování. Již pět let se mohou dívky a mladé ženy nechat očkovat některou z dostupných vakcín.


blog comments powered by Disqus