Sponzorovaný odkaz:
konizace děložního čípku

Co znamenají výsledky Vaší cytologie?

Metoda tzv. onkologické cytologie (v cizině PAP test) je brána jen jako metoda pomocná, nelze z ní určit přesnou diagnozu !!! Pouze ukazuje míru podezření na přednádorové stavy. Bohužel může být jak falešně nadhodnocena (tj skutečný nález na čípku je ve skutečnosti výrazně lepší nebo i negativní, než nám ukazuje cytologie) , tak ale i falešně podhodnocena (tj skutečný nález na čípku je ve skutečnosti horší, než nám ukazuje cytologie).
Níže uvedená doporučení jsou pouze obecná. Vždy je potřeba postupovat individuálně, se zohledněním nálezů na čípku i s event. plánem dalšího těhotenství.


ASC-US

Nález ASC-US znamená, že výsledek stěru je zcela lehce abnormální a riziko přítomnosti závažných přednádorových změn je velmi malé.

Každopádně se musí udělat kontrola - nejčastěji kontrolní cytologický stěr (za cca 3-6 měsíců). Pokud by cytologie byla dále abnormální, je vhodno zvažovat podrobnější vyšetření děložního hrdla (kolposkopie (základní nebo expertní), biopsie, HPV testace atd..).
Jestli tuto mírnou odchylku ve stěru vyvolal HPV virus nelze z tohoto stěru přesně určit.


LSIL

Nález LSIL znamená, že výsledek stěru je mírně abnormální, nicméně riziko přítomnosti závažných přednádorových změn je velmi malé. Pokud se tento cytologický nález v dalším kontrolním stěru opakuje, je potřeba ověřit odběrem biopsie.
Každopádně se musí udělat kontrola - nejčastěji kontrolní cytologický stěr (za cca 6 měsíců). Pokud by cytologie byla dále abnormální, je vhodno zvažovat podrobnější vyšetření děložního hrdla (expertní kolpo, biopsie, HPV testace atd..).


HSIL, ASC-H, AGC-NEO

Tyto nálezy jsou jednoznačným důvodem k podrobnému vyšetření děložního hrdla specialistou, který se touto problematikou zabývá (ideálně expertem).

Vzhledem k tomu, že tyto nálezy velmi často ukazují na závažný přednádorový stav (který mnohdy následně i prokážeme), není preferováno odebírat dále pouze kontrolní cytologie, ale je nutno nález na čípku podrobně došetřit (kolposkopie, biopsie)


AGC-NOS

Nález znamená, že cytologie upozornila na lehkou abnormalitu nejspíše ve žlazovém epitelu (sliznice, která vystýlá děložní kanálek). U těchto nálezů se musí udělat kontrola - nejčastěji kontrolní cytologický stěr (za cca 3-6 měsíců) - ideálně po přeléčení zánětu cervixu nebo doplnit HPV test.


Chcete být vyšetřena nebo operována u nás?

Tato diskuze slouží pouze lidem, kteří chtějí prodiskutovat danou problematiku s ostatními. Provozovatel za ni nenese žádnou zodpovědnost!