Časté dotazy:

Pokud je výkon dělán zbytečně radikálně, může být po konizaci mírně vyšší riziko samovolného potratu a předčasného porodu. Nejvíce zde záleží, jakou technikou je nález řešen a hlavně kdo ho řeší !!!! Každá konizace musí být dobře indikována a nesmí být dělána zbytečně. Z dnešního pohledu spoustu nálezů (zvláště lehkých prekanceróz) jsme schopni pouze dlouhodobě sledovat.

Nejčastěji ji podstupují ženy s nálezem nebo podezřením z těžkých předrakovinových změn na děložním hrdle. Povrchové a velmi šetrné konizace se často také provádí při kontaktním silně obtěžujícím krvácení z děložního čípku nabo při chronických hlenovitých výtocích. Vždy je potřeba nejprve podrobné vyšetření nálezu a stanovení dalšího postupu se specialistou.

Pokud je děložní hrdlo dobře umrtveno, je pro drtivou většinu žen výkon nebezbolestný. Pokud některé pacientky hovoří o diskomfortu, přirovnávají jej v naprosté většině k tlaku v oblasti čípku.

Po zákroku je nutné dodržet cca 5-7 dnů klidový režim (zvláště nezvedat těžké věci a nechodit na dlouhé procházky). Dohojování čípku pak probíhá minimálně měsíc, kdy může být lehké špinění nebo i zvýšený výtok (10-14 dnů). Cca 3 týdny byste neměla mít pohlavní styk, sportovní aktivitu (riziko krvácení) a nekoupat se ve veřejných bazénech (riziko infekce).

Aby hojení probíhalo lépe a aby se předešlo infekci, dostanete po výkonu recept na Betadine vaginální tablety. Ten se zavádí na noc, stačí obden, využívat cca 5-7 tablet. Poté velmi doporučujeme zavádět vaginální čípky Cicatridina s kyselinou hyaluronovou na podporu epitelizace a hojení - možno zakoupit v lékárně bez předpisu (začít užívat cca 14 dnů po konusu obden na noc 1 vaginální tabletu).

Většinou se za svým gynekologem dostavíte do 2-3 týdnů (se zprávou z operace a výsledkem histologického vyšetření). Kontrolní cytologické stěry a kontrola kompletního zahojení čípku probíhá za 4-6 měsíců od výkonu. Dřívější odběr onkologické cytologie není doporučován - může být falešně zkreslen hojením na čípku po zákroku. Cca 1-2 měsíce po výkonu je doporučen pohlavní styk s prezervativem.

V případě nálezu těžkého přednádorového stavu (CIN II, III) jste dále doporučeno sledování po půl roce.

Krvácení po konizaci je většinou mírné, trvající pár hodin až dní. Dohojování čípku pak probíhá minimálně měsíc, kdy může být také lehké špinění nebo i zvýšený výtok. Cca 3 týdny byste neměla mít pohlavní styk, sportovní aktivitu (riziko krvácení) a nekoupat se ve veřejných bazénech (riziko infekce). Pokud je krvácení silnější (t.j. během 1 hodiny silně prosáklé 3 a více vložek), doporučuje se ihned vyhledat lékaře (obvodního gynekologa, v akutním stavu pohotovost v nemocnici).


Pobyt se velmi liší, ve kterém zařízení je prováděn.

Obecně ve státní nemocnici je ráno příjem na oddělení. Často jsou zákroky až po obědě, takže se čeká. Operační sál, narkóza trvá 15minut. Pak zpět na pokoj, když je vše bez komplikací, čeká se na propouštěcí zprávu a odcházíte kolem 15-18hodiny domu. Jsou ale nemocnice, kde Vás jeden den přijmnou, druhý den je zákrok a třetí Vás propustí.

Na soukromých klinikách Vás většinou objednají na přesný čas (tj třeba na 11 hod), nachystání trvá pár minut a za 2 hodiny jste propuštěna (je potřeba mít odvoz).

Většinou ze zkušeností pacientek je daleko příjemnější menší pracoviště než nemocnice, kde není tak individuální přístup.

Tato diskuze slouží pouze lidem, kteří chtějí prodiskutovat danou problematiku s ostatními. Provozovatel za ni nenese žádnou zodpovědnost!