Sponzorovaný odkaz:
konizace děložního čípku

Kolposkopie

Při tomto vyšetření ní je zobrazen genitál (děložní hrdlo, pochva a zevní rodidla) ve zvětšení binokulárním kolposkopem. Vyšetření pak probíhá jako běžné gynekologické vyšetření v zrcadlech. Používáme jednorázová plastová zrcadla (nestudí a jsou výrazně šetrnější a příjemnější).

Rozlišujeme základní (nativní) kolposkopii, při které je vyšetřovaná oblast pozorována bez podání jakéhokoliv roztoku, a kolposkopii rozšířenou, při které je na pozorované místo nanesen nejčastěji 5% roztok kyseliny octové. Cílem rozšířené kolposkopie je eliminovat faktory zhoršující přehlednost (zejména hlen a nebo krev) a zvýraznit případné změny.

Pro provádění specializovaných kolposkopických vyšetření je nutné, aby měl provádějící gynekolog specializovanou licenci k provádění tzv. kolposkopické expertízy. Ta má zaručit, že vyšetření provádí erudovaný lékař, který splňuje přísné podmínky pro udělení této licence.

Kolposkopem pozorujeme povrchové změny sliznice (odborně epitelu) a změny ve tvaru a uspořádání cév. Pro jednotlivé nálezy je zavedeno odborné názvosloví, jehož cílem je popisné vyjádření a i pravděpodobnou závažnost pozorovaných změn.

V případě kolposkopického nálezu je často nutné histologické ověření odběrem knipsbiopsie - drobného vzorečku tkáně cíleného do podezřelého místa. Odběr se děje ambulantně a nebolí.Chcete být kolposkopicky vyšetřena nebo operována u nás?

Upozornění:

Následující fotky zobrazují onemocnění čípku děložního. Jejich vzhled může v laikovi budit velmi nelibé pocity. Proto si rozmyslete, zda chcete další sekci fotek navštívit.
Kolposkopické nálezy

Níže uvádíme několik vybraných kolposkopických obrazů, které je možno vidět pomocí tohoto vyšetření na povrchu děložního hrdla.

Tato diskuze slouží pouze lidem, kteří chtějí prodiskutovat danou problematiku s ostatními. Provozovatel za ni nenese žádnou zodpovědnost!